poniedziałek, 3 lutego 2014

Wyniki Tychy Press Photo 2014

Kto został laureatem konkursu fotografii prasowej Tychy Press Photo 2014? Jurorzy już wybrali.

Tychy Press Photo 2014
Jurorzy Tychy Press Photo wybierają najlepsze zdjęcia. Tychy, styczeń 2014 r.


Na konkurs organizatorzy otrzymali 273 zdjęcia, które nadesłało 29 autorów. Jurorzy obejrzeli wszystkie nadesłane fotografie, na wystawę kwalifikując 90 najlepszych zdjęć. W ocenie jurorów, przy tak ostrej selekcji, samo zakwalifikowanie się na wystawę jest już formą wyróżnienia dla autora fotografii. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone, tak jak w poprzednich edycjach, podczas wernisażu wystawy pokonkursowej. Jurorzy przyznali trzy nagrody i jedno wyróżnienie.

Jurorami byli: Andrzej Maria Marczewski (Dyrektor Teatru Małego - przewodniczący jury konkursu), Andrzej Grygiel (fotoreporter PAP, gość specjalny imprezy), Rafał Klimkiewicz (fotoreporter), Dominik Gajda (fotoreporter, pomysłodawca Tychy Press Photo) i Łukasz Pudełko (kierownik Miejskiej Galerii Sztuki Obok). Pula nagród wynosiła 3000 zł.

Wystawa zostanie otwarta w sobotę, 15 lutego 2014 r. o godz. 18.00, w Miejskiej Galerii Sztuki Obok, znajdującej się w Teatrze Małym w Tychach. Wstęp jest bezpłatny. Po wernisażu zapraszamy na slide show na scenie teatru – swoje zdjęcia pokaże Andrzej Grygiel, fotoreporter PAP.

Andrzej Grygiel od 1989 r. jest związany z prasą na Śląsku. Pracował dla katowickiej popołudniówki „Wieczór” i dla „Dziennika Zachodniego”, współpracował z wieloma innymi wydawnictwami. Od 2005 roku pracuje jako fotoreporter dla Polskiej Agencji Prasowej. Jest absolwentem dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Jego fotografie nagradzano i wyróżniano w najbardziej znanych polskich konkursach dla fotoreporterów prasowych. Andrzej Grygiel jest laureatem nagrody „Zdjęcie roku” w konkursie BZWBK Press Foto 2013, za czarno-białą fotografię pacjentów oddziału kardiologii Szpitala im. św. Barbary w Sosnowcu, którzy cieszą się z bramki strzelonej przez reprezentację Polski, w meczu z Grecją podczas Euro 2012. W tym konkursie fotografia otrzymała również II nagrodę w kategorii „Sport”. To samo zdjęcie zajęło także III miejsce w kategorii „Sport” w konkursie Grand Press Photo.

W konkursie Grand Press Photo 2010 fotoreportaż (zajęcia dla osób niepełnosprawnych w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu) zdobył drugą nagrodę w kategorii „Życie codzienne”. W 2008 roku w Grand Press Photo otrzymał wyróżnienia w kategoriach „Ludzie” i „Sport” za zdjęcia kontrowersyjnej wystawy antyaborcyjnej w Bielsku-Białej i amerykańskich siatkarzy podczas Ligi Światowej w katowickim Spodku. Rok wcześniej został laureatem trzeciej nagrody w kategorii „Sport” za zdjęcie z zawodów Lotos Cup w Szczyrku. W konkursie BZWBK Press Foto w 2007 roku nagrodzono fotoreportaż z katastrofy w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.

Andrzej Grygiel prowadzi dwa blogi: andrzejgrygiel.net i pastsilesia.com. W pierwszym z nich zamieszcza swoje aktualne fotografie. W drugim pokazuje własne zdjęcia ze Śląska i Zagłębia sprzed 15-20 lat. W minionym roku branżowy miesięcznik „Press” umieścił blog pastsilesia.com na drugim miejscu w rankingu najlepszych polskich blogów fotograficznych. W uzasadnieniu wyboru napisano: „Lekcja historii Śląska i Zagłębia, ale też lekcja świetnej fotografii. Regularnie odkopywane z archiwum fotografa zdjęcia z lat 90. ubiegłego wieku wykonywane na Śląsku dają ciekawy, nieraz zaskakujący obraz tamtego okresu”.

Zobacz też stronę tychypressphoto.pl i profil TPP na facebooku.

Brak komentarzy:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...