piątek, 20 stycznia 2012

Jurorzy Tychy Press Photo 2012Trzy osoby zostały laureatami konkursu fotografii prasowej Tychy Press Photo 2012.


Kto i za jakie zdjęcie lub fotoreportaż, tego będzie można dowiedzieć się podczas wernisażu wystawy pokonkursowej, w sobotę, 11 lutego, w Galerii Obok i Teatrze Małym w Tychach. Tym razem organizatorzy postanowili nie zdradzać wcześniej nazwisk laureatów i ogłosić wyniki dopiero podczas wernisażu.

Na konkurs 36 autorów nadesłało 290 prac. Jurorzy obejrzeli konkursowe fotografie 12 stycznia. Przewodniczącym jury był Józef Wolny, szef działu foto tygodnika Gość Niedzielny, dwa lata temu gość specjalny imprezy. W jury znaleźli się też: Rafał Klimkiewicz (szef agencji fotograficznej Edytor, laureat Grand Prix Konkursu Polskiej Fotografii Prasowej), Dominik Gajda (fotoreporter i pomysłodawca Tychy Press Photo) oraz Łukasz Pudełko – kierownik Galerii Obok. Jurorzy na wystawę pokonkursową wybrali 63 zdjęcia.

– Dla wielu światowych mediów i pism materiał zdjęciowy jest po wielokroć cenniejszy od tekstu – uważa Józef Wolny. – Dobre zdjęcia bronią się same, układają w opowieść i potrzebują tylko podpisu lub krótkiego komentarza. Z fotografia prasową jest jak ze słowem pisanym. Liczy się logika budowania kadrów, znajomość zasad stosowania walorów języka fotografii. Ważna jest umiejętność narracji, a nie tylko temat i ranga wydarzenia. Z dobrej fotografii promieniuje zazwyczaj wiedza i doświadczenie fotoreportera. Tematem zdjęcia prasowego może być wszystko, co przykuwa uwagę: wydarzenie lub problem społeczny, wyrazisty bohater, niekoniecznie powszechnie znany. Zdjęcie prasowe powinno cechować się obiektywizmem i rzetelnością. Z drugiej strony pojedyncze zdjęcie czy fotoreportaż może zawierać subiektywne spostrzeżenia i refleksje fotoreportera. Nie ma jednak miejsca na fikcję i tworzenie bytów nierzeczywistych. W fotografii prasowej najważniejsza jest informacja o człowieku i to jakie budzi emocje. Fotografia jest sztuką wyboru na każdym etapie swego istnienia! W naszym konkursie wybór także nie był łatwy. Wśród zdjęć nadesłanych przez 36 autorów sporo było interesujących i ciekawych obrazów – podsumował juror Tychy Press Photo.

Po wernisażu zapraszamy na slide show na sali widowiskowej teatru, gdzie swoje fotografie pokaże gość specjalny – Tomasz Jodłowski. Wstęp, zarówno na wystawę jak i na slide show, jest jak zawsze bezpłatny. Wystawa potrwa do 15 marca.

Patronat medialny: tygodnik Echo, tygodnik Twoje Tychy, portal tychy.pl, kwartalnik Tyski Magazyn Kulturalny i portal noltychy.pl.

Więcej informacji na tychypressphoto.pl.

Brak komentarzy:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...